Kolejnym wykład w ramach Młodzieżowej Akademii Praw Obywatelskich dotyczył wybranych zagadnień prawa wyborczego. Wykładowca dr hab. Grzegorz Kuca, który na naszym w Wydziale prowadzi monograficzny wykład z prawa wyborczego przedstawił zagadnienia ujęte w ramach tytułu: „Kto ustala reguły gry, czyli instytucjonalne manipulacje w prawie wyborczy”.
W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że każda z zasada prawa wyborczego może podlegać pewnym manipulacjom. Uczestnicy wykładu mogli zapoznać się z zasadami: powszechności – w przeciwieństwie do ograniczeń tworzonych przez różnego rodzaju cenzusy, równości – w przeciwieństwie do jakiegokolwiek uprzywilejowania jednych kosztem dyskryminacji drugich, bezpośredniości – w przeciwieństwie do pośredniości wyborów, tajności głosowania – w przeciwieństwie do wyborów jawnych, dających możliwość zapoznania się z treścią oddanego przez wyborców głosu.
Zapoznali się też z najnowszymi rozwiązaniami wprowadzonymi do Kodeksu wyborczego na mocy ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych oraz tendencjami występującymi na świecie. Poznali też techniki głosowania stosowane na świecie oraz zalety (casus Estonii) i wady (casus Holandii i RFN), jakie przynosi współcześnie głosowanie elektroniczne i głosowania przez Internet.